Overené zákazníkmi
Máte dotaz?
Napíšte nám alebo zavolajte, radi sa vám budeme venovať!
-
Sme jednotkyjediný špecialisti na príslušenstvo na SR a ČR
-
16 206 kstovar máme na sklade
-
39 526typov vysávačov u nás nájde doplnky
Vreckové vysávače
Najstarší a najrozšírenejší spôsob filtrácie je vreckový vysávač. Jednoduchá a hygienická manipulácia s vreckom zaisťuje ich obľúbenosť. Aj cena vysávačov je priaznivejšia a preto ich obľuba je stále vysoká. Nevýhodou vreckových vysávačov môže byť… celý popis
Tipy z poradne
Vreckový vysávač ETA 3519 9010 Avanto Animal

Vreckový vysávač ETA 3519 9000 Avanto Animal

Profesionálny vysávač Kärcher T 7/1 Classic

Multifunkčný vysávač Kärcher WD3

Vreckový vysávač Sencor SVC 9000BK

Vreckový vysávač ETA 1519 Avanto

Vreckový vysávač ETA 3492 90020 Canto II

Vreckový vysávač Sencor SVC 8505TI EightyFive EcoPower

Multifunkčný vysávač Kärcher WD 5

Sáčkový vysavač ETA 3220 90000 Brillant

Vreckový vysávač ETA 2510 90000 Silentino Digi

Vreckový vysávač ETA 0511 90000 Adagio

Vreckové vysávače
Najstarší a najrozšírenejší spôsob filtrácie je vreckový vysávač. Jednoduchá a hygienická manipulácia s vreckom zaisťuje ich obľúbenosť. Aj cena vysávačov je priaznivejšia a preto ich obľuba je stále vysoká. Nevýhodou vreckových vysávačov môže byť ich väčšia "ťažkopádnosť", obmedzenie akčného rádiusu napájacím káblom a nutnosť dokupovania vreciek a filtrov. Tieto následné náklady môžu zmazať cenovú výhodu pri nákupe vysávača.
Pravdou je, že vďaka regulácií zo strany EÚ v minulých rokoch, došlo u vreckových vysávačov k veľkému skoku v kvalite. Teraz sa už prakticky nedá zakúpiť vysávač, ktorý by "nevysával". A to je pre kupujúceho dobrá správa.
Poďme sa spolu pozrieť na základne požiadavky na vreckový vysávač.
SACÍ VÝKON VRECKOVÉHO VYSÁVAČA
Veľmi diskutovaná a hlavne požadovaná veličina zo strany kupujúcich. A určite nie neprávom - vedieť, ako veľmi vysávač "saje" je na prvý pohľad to najdôležitejšia. Pravda je ale ta, že nikdy neboi určené žiadne štandarty, podľa ktorých by bolo možné túto hodnotu zmerať a následne vreckové vysávače medzi sebou porovnať.
Niektorý výrobcovia sací výkon uvádzajú, ale nikde nešpecifikujú ako k nemu došli, kde a ako ho merali. A možnosti zmerania je samozrejme viac - na vstupu do vysávača, na konci hadice, alebo aj na hubici...
A tak v koncovom aspekte nie ste relevantne túto hodnotu medzi rôznymi vysávačmi porovnať.
KVALITA VYSÁVANIA VRECKOVÉHO VYSÁVAČA
Pre porovnanie sa už dajú použiť hodnoty, ktoré sú pevne stanovené v tzv. ecodesignu vysávača. Boli zobrazené na povinných energetických štítkoch vysávačov, ktoré ale už opäť neplatia a nemôžu byť používané a z obalov a návodov vysávačov museli byť odtránené.
Ecodesign ale zostal v platnosti a tak u vysávačov môžete nájsť hodnotenie vo formáte A / A / A, pričom hodnota A je najlepšia, G potom najhoršia.
ÚČINNOST VYSÁVANIA NA TVRDÝCH PODLAHÁCH
Tu je stanovené meranie, kedy hubicou vysávača pohybujete po pevnom povrchu (drevená podlaha) vybavenom drážkami päťkrát tam a späť. Následne sa zmeria, koľko častíc vysávač vysal - alebo naopak zanechal na podlahe.
ÚČINNOSŤ VYSÁVANIA NA KOBERCOCH
Tu je meranie veľmi podobné, prebieha len na presne špecifikovanom koberci, do ktorého je "zaválcovaný" normovaný prach a následne je opäť piatimi ťahmi sem a tam vysávaný. Po zvážení vysatého prachu je vysávač zaradený do jeden z týchto tried:
Asi vás napadne, ako môže vysávač vysať 111% nečistôt?
Vysvetlenie je jednoduché - kvalitný vysávač je schopný vysať nielen nečistoty umiestnené priamo pod jeho hubicou, ale dokáže nasať aj nečistoty po bokoch hubice. 100% je všetko čo je pod šírkou hubice, viac než 100% znamená vysatie nečistôt po stranách hubice.
VYSÁVAČ PRE ALERGIKA?
Na to, či je vreckový vysávač vhodný pre alergika alebo nie, vám opäť odpovie meranie - tentokrát meranie spätných emisií. Toto meranie určuje, koľko vysatých nečistôt sa dostane naspäť do ovzdušia.
Toto je ovplivnené hneď niekoľkými základnými vecmi:
KVALITA FILTRÁCIE VZDUCHU
Tie najkvalitnejšie vysávače majú vo svojej vzduchovej ceste zaradený nejeden filter - v prvom rade je to samotné vrecko do vysávača, ktoré je tvorené z viac filtračných vrstiev a jeho kvalita napomáha dokonalému vyčisteniu vysávaného vzduchu.
Za vreckom dosť často býva vstupný motorový filter, ktorý je ale skôr určený ako ochrana motora v prípade porušenia celistvosti vrecka.
Na výstupe vzduchu je potom väčšinou nasadený výstupný filter - u najkvalitnejších vysávačov je to filter typu HEPA, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie častice vzduchu a zabráni tak návratu alergénov naspäť do ovzdušia.
TESNOSŤ VZDUCHOVEJ CESTY
K čomu by ale boli vo vysávači najkvalitnejšie filtre, keby neboli utesnené vzduchové cesty. Čo tým máme na mysli? Vzduch sa chová rovnako ako voda a hľadá cestu najmenšieho odporu. Pokiaľ by vzduch prechádzajúci vysávačom nebol dovedený až k HEPA filtru a nebol nútený cez neho prejsť a našiel by si netesné miesto, kde by mohol uniknúť - urobí to. HEPA filter vďaka svojmu princípu robí vzduchu tu najťažšiu prekážku. Netesná vzduchová cesta tak umožňuje uniknúť nečistotám mimo vysávač ešte pred HEPA filtrom
A to je samozrejme nežiadúce.
Tu vidíte tabuľku, ktorá ukazuje množstvo nečistôt, ktoré sa uvoľnia naspäť do ovzdušia v jednotlivých triedach:
A opäť tu platí, že trieda A je najlepšia a tým pádom aj vhodná pre alergikov, alebo na vysávanie v ich okolí.
Viac o značení EPA a HEPA filtrov sa dozviete v našom článku, v ktorom špecifikujeme aj jednotlivé hodnoty vzťahujúce sa k tomuto tématu.